Masowe zawody sportowe niosą ze sobą wyzwania w postaci szybkiej i dokładnej rejestracji uczestników, pomiaru czasów i sporządzenia klasyfikacji i dlatego urządzenie do pomiaru czasu znajdzie tutaj na pewno zastosowanie. Elektroniczny pomiar czasu na zawodach sportowych składa się z:

  • oprogramowania zarządzającego przebiegiem zawodów
  • i urządzeń rejestrujących czas

Urządzenie do pomiaru czasu

firmy PWSK zamontowane na mecie lub pośrednim punkcie pomiarowym zawiera:

  • czytnik RFID UHF umieszczony w wygodnej i bezpiecznej walizce wraz z akumulatorem podtrzymującym zasilanie (do pracy w warunkach polowych i górskich)
  • specjalne anteny radiowe rejestrujące pojawienie się zawodnika, ustawione na stelażach lub statywach
  • przewody łączące anteny z urządzeniem pomiarowym
  • chipy zawodnika

Urządzenie do pomiaru czasu w formie walizki

Urządzenie do pomiaru czasu w formie walizki

 

 

Urządzenie do pomiaru czasu ma za zadanie sterowanie czytnikiem chipów,  rejestrację odczytów i przekazywanie ich do oprogramowania Punkt Pomiaru Czasu. Dzięki szczelnej obudowie i podtrzymaniu zasilania za pomocą pojemnych akumulatorów może być stosowane w terenie w różnych warunkach pogodowych.

 

Urządzenie do pomiaru czasu na zawodach sportowych

Urządzenie do pomiaru czasu na zawodach sportowych

 

Zawodnik biorący udział w zawodach otrzymuje tag RFID UHF potocznie zwanym chipem. W zależności od dyscypliny sportowej chip zostaje przymocowany w różnych miejscach dających najlepszy odczyt. Dla przykładu, organizując zawody biegowe idealnym miejscem na przymocowanie chipa będzie t-shirt czy też numer startowy. Organizując zawody w sportach rowerowych dobrym miejscem będzie kask, obuwie, kierownica lub za siodełkiem.

Należy pamiętać, że popularne i tanie chipy nie są przeznaczone do montowania na powierzchniach szklanych i metalowych, które  uniemożliwiają ich odczyt.

Realizując zawody pamiętajmy o odpowiednim rozmieszczeniu wszystkich urządzeń i specjalnych anten radiowych odczytujących sygnał z tagów. Antena radiowa może być ustawiona w miejscu startu, mety lub w punkcie pośrednim trasy w taki sposób, aby jak najpewniej odczytywała wszystkie chipy.

Uwaga: Prawidłowość odczytu i konfigurację anten należy dobrać i zoptymalizować doświadczalnie podczas testów zorganizowanych przynajmniej na dwa tygodnie przed pierwszymi zawodami.  Uchroni to organizatorów przed ewentualnymi problemami technicznymi i da czas na dokładne, praktyczne poznanie całego systemu.

urządzenie do pomiaru czasu na zawodach sportowych RFID - anteny do pomiaru

Anteny do pomiaru czasu na zawodach sportowych RFID

Firma PWSK wspomaga merytorycznie swoich klientów w  przeprowadzaniu zawodów w różnych dyscyplinach i każdy organizator może liczyć na naszą pomoc i doradztwo.